Zor Zamanlara Nasıl Dayanırız?


Zor Zamanlara Nasıl Dayanırız?

İstanbul Kültür Üniversitesi, akademik ve idari personeline yönelik, “Rezilyans - Zor Zamanlarda Dayanıklılık ve Esneklik” atölyesi düzenledi.

Çevrimiçi düzenlenen atölyede, yönetici koçu ve danışman Belkıs Kazmirci konuşmacı olarak yer aldı.
İKÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Bahar Akıngüç Günver, “Kurumları dayanıklı kılan, zamanı ve mekânı aşma gücünü veren, mücadele ruhunu besleyen onu şekillendiren insanlardır. Kültür ailesi olarak üniversitede 23, kolejde 60 yıldır amacımıza, misyonumuza ilişkin farkındalığı yüksek bireylerle çalıştık. Zamanı aşabilme gücü ve cesareti biraz da burada gizli. Şu dönemde kolay zamanlardan geçmiyoruz. Bireysel olarak yaşamdaki rollerimizin hepsi belli testlerden geçiyor” dedi.

Beceriler önemli
Belkıs Kazmirci “Bu dönem hepimizin rezilyans becerilerimizi geliştirmemiz; daha dayanıklı ve esnek olmamız gerektiğini bize gösterdi. Rezilyans becerileri kişinin hem doğuştan gelen hem de sonradan öğrendiği özelliklerdir. Düşmemek mümkün değil. Ancak düştükten sonra esas mesele kalkıp yola devam edebilmek. Rezilyansın psikolojik anlamı da bu. Çabuk iyileşebilmek, eski formuna geri dönebilme, dönüşme ve gelişme. Rezilyansın anlamı ise kişinin olumsuzluklara karşı hazırlıklı olabilmesi, zor koşullara uyum sağlaması ve kendini güçsüz hissettiği anlarla başa çıkabilmektir” diye konuştu.

‘VUCA Dünyası’
ABD ordusunun, askerlerini belirsiz durumlar için hazırladığı “Vuca Dünyası” kavramından söz eden Kazmirci şöyle devam etti: “Vuca, değişkenlik, belirsizlik, karmaşa ve tanımlanamazlık anlamlarına geliyor. Biz de şu anda bir bilinmezin içindeyiz ve haliyle kaygılıyız, korkuyoruz. Kendimizi birden, önümüzdeki 10 yıla yayılacağını düşündüğümüz dijital değişimin, dönüşümün içinde bulduk. Elbette bu pandemi bir gün sona erecek ancak VUCA bitmeyecek. Çünkü sözünü ettiğimiz değişim hızlanarak devam edecek. Bu durumda yapmamız ise gereken sakin ve soğukkanlı olmak. Stres, kaygı her daim olacak.
İyimser olmak rezilyansın önemli bir parçası. Kişinin dayanıklı olabilmesi için taşıması gereken özellikleri ise “vazgeçmemek”, “esneklik”, “sakinliği korumak” ve “çeviklik”. Rezilyans özellikleri, “yaklaşım”, “farkındalık” ve “enerji yönetimi” ile geliştirilebilir. Gerçeği kabullenin, dikkat, zaman ve enerjinizi seçerek yönlendirin. Anlamlı bir amacınız olsun. Sorumluluk alın ve eyleme geçin. Farkındalık ve zihin yönetimine yatırım yapın. İyi yaşam alışkanlıkları geliştirin. Deneyimlerden öğrenin.”

Client Image 1
Client Image 2
Client Image 3
Client Image 4
Client Image 5
Client Image 5